SC Gjilani

SC Gjilani adalah klub sepak bola Kosovo yang berbasis di kota Gjilan.

SC Gjilani
Nama lengkapSport Club Gjilani
JulukanSkifterat
Berdiri1945 sebagai Crvena Zvezda Gjilane
1995 sebagai SC Gjilani
StadionStadion Kota Gjilan
(Kapasitas: 15,000)
ManajerZekirija Ramadani
LigaLiga Super Kosovo
2021–22ke-3, Liga Super Kosovo
Kostum Kandang
Kostum Tandang

SejarahSunting

Gjilani berlaga di Liga Eropa UEFA untuk pertama kalinya pada musim Liga Eropa UEFA 2020–2021.[1] Pada tanggal 21 Agustus 2020, Gjilani mengalahkan S.P. Tre Penne di Stadion Olimpiade San Marino di Serravalle dalam debut mereka di Liga Eropa UEFA.[2]

ReferensiSunting

  1. ^ "Hidhet shorti për ndeshjet parakualifikuese në Ligën e Evropës, Gjilani dhe Prishtina mësojnë kundërshtarët" [The lottery is drawn for pre-qualification matches in Europa League, Gjilan and Prishtina learn opponents] (dalam bahasa Albania). Telegrafi. 9 August 2020. Në anën tjetër Gjilani do të luaj ndaj skuadrës nga San Marino, Tre Penne 
  2. ^ "Fitore historike e Gjilanit në Evropë, e dominon Tre Pennen dhe kalon në raundin e parë të EL" [Fitore historike e Gjilanit në Evropë, e dominon Tre Pennen dhe kalon në raundin e parë të EL] (dalam bahasa Albania). Telegrafi. 21 August 2020. 

Pranala luarSunting