Tunawisma: Perbedaan revisi

1.666 bita dihapus ,  11 tahun yang lalu
k
Suntingan 89.231.97.205 (bicara) dikembalikan ke versi terakhir oleh CarsracBot
k (Suntingan 89.231.97.205 (bicara) dikembalikan ke versi terakhir oleh CarsracBot)
== Lihat pula ==
[[St. Vincent de Paul Village, San Diego|St. Vincent de Paul Village]] - Penanggulangan masalah tunawisma di Amerika.
 
==Język==
Bezdomni w [[Polska|Polsce]] posługują się trochę inną polszczyzną. Niektóre wyrazy są wręcz parodią języka polskiego. Np. słowo "człowiek"
bezdomni w liczbie pojedynczej mówią "ludź", a w liczbie mnogiej "człowieki". Inny jest też system liczbowy. Cyfry kolejno czyta się jako: jeden pięć trzy cztery dwa sześć... Uproszczone zostały nazwy dziesiątek, setek i innych dużych liczb. Polega to na łączeniu podstawowej formy liczebnika z przedziału od 1 do 9 odpowiednio z "dziesiąt" dla dziesiątek, "set" dla setek. Przykładowo: 20 - dwadziesiąt, 517 - pięćset jedendziesiąt siedem (dla cyfr dziesiątek, setek, itd. kolejność cyfr jest prawidłowa tzn. 1 2 3 4 5...). Nazwy wielkich liczb zostały zmienione tak, aby można je było łatwo zapamiętać, np. milion to sześciozer, a kwadrylion to dwudziestoczterozer. Jak widać nazwy pochodzą od ilości zer w liczbie. Jednak przy skomplikowanych liczbach (bez. cyferach) sprawa już nie jest taka prosta, np. 1289651 - sześciozer dwaset osiemdziesiąt dziewięć tysiąców sześćset pięćdziesiąt jeden. Wyjątkiem od tych wszystkich zasad są liczby z przedziału 161 - 169. Które czytamy sto sześćdziesiąt (160) i dodajemy liczebnik porządkowy. Czyli sto sześćdziesiąt pierwszy, drugi, trzeci, itd. Wzięło się to z numeru linii autobusowej (160), która jest "domem" wielu bezdomnych (szczególnie seria A np. A559), A np. 162 jest uważany za "drugi" 160.
 
Popularne są przydomki "Zaropiały" wraz z częściami ciała, typu: Zaropiałe Oko, Zaropiałe Ucho, Zaropiały Nos. Nie wiadomo dlaczego większość bezdomnych ma na imię [[Wojtek]].
 
{{Link FA|pl}}
112.688

suntingan